Güney Kıbrıs’taki Koronavirüs Danışma Komitesi üyesi Dr Petros Karayiannis, Pazartesi günü 787 pozitif çıkan rakamlarını yorumlayarak “dikkatli olmazsak bine kadar çıkılabileceğini” söyledi.

Mikrobiyoloji/moleküler viroloji profesörü Karayiannis, Kıbrıs Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Birçoğu, virüs toplumu terk etmiş gibi davranmaya devam ediyor ancak dünkü 787 vaka, virüsün hala aramızda olduğunu ve yayılmayı durdurmak için vazgeçmemekte ısrar ettiğimiz davranışlar nedeniyle hızla yayıldığını gösteriyor” dedi.

Karayiannis’e göre vakalardaki son artıştan sorumlu olduğu düşünülen daha bulaşıcı Delta varyantının, esas olarak aşısızları etkiliyor. Karayiannis, numuneler ECDC tarafından hala işlendiği için Delta varyantının baskın suş olup olmadığı henüz net olmasa da, hızı göz önüne alındığında enfeksiyonların yayılmasının spesifik varyanta atfedilebileceğini düşündüğünü söyledi.

Gençler arasındaki düşük aşılanma oranı ile Rum Sağlık Bakanlığı verileri, yakın zamanda enfekte olanların çoğunun 40 yaşın altında olduğunu gösterirken Karayiannis, yeni vakaların en az yüzde 55’inin 25 yaşın altındaki kişilerde tespit edildiğine dikkat çekti. “Bu, enfeksiyonların er ya da geç yukarı doğru tırmanmayacağı anlamına gelmez, çünkü bazı enfekte kişiler henüz aşılanmamış yaşlı insanlarla temasa geçebilir” diye konuşan Karayiannis, hastaneye başvuruların şimdiden artmaya başladığını, bunun devam etmesi ihtimalinin olduğunu söyledi.

Karayiannis, şu anda çoğunlukla daha genç insanlar enfekte olduğu için hastaneye yatış ve ölümlerin virüsün diğer dalgaları sırasında olduğundan daha düşük olduğunu da sözlerine ekledi. Bu olay, Başbakan Boris Johnson’ın Pazartesi günü vakalardaki artışa rağmen neredeyse tüm kısıtlamaları kaldıracağını duyurduğu İngiltere’de gözleniyor. Karayiannis Johnson’un kararı için “Cesur bir karar, umarım onlara pahalıya mal olmaz” dedi.

Karayiannis, gençlerin aşı olmalarına yönelik çağrılarını yineledi ve nüfusun sorumlu – aşılanmış– bölümünün “aşıların önemini anlamayan bir grup insan tarafından rehin alındığını” söyleyerek “Hangisi daha iyi – birkaç hafta boyunca kişisel korunma önlemlerine ve sağlık protokollerine isteyerek uymak mı, yoksa bir kez daha kısıtlayıcı önlemlere uymak zorunda kalmak mı?” diye konuştu.

Vakalardaki düşüşün insan davranışlarına bağlı olduğunu belirten Koronavirüs Danışma Komitesi üyesi Dr Petros Karayiannis,  “Evlerimizde kalmaya zorlandığımız kış veya sonbahar olsaydı, sayıların ne kadar kötü olacağını hayal edin. Neyse ki aşılanmış olmamız ve dışarıda çok zaman geçirdiğimiz için enfeksiyonlar o kadar hızlı yayılmıyor. Ancak bulaşma zincirlerine bakıldığında, kişisel korunma önlemleri ve sağlık protokolleri göz ardı edilerek insanların toplandığı yerlerden kaynaklandığı açıkça görülüyor” dedi. Karayiannis sonucun, sürü bağışıklığını sağlamak için Eylül ayına kadar yüzde 80 aşılanma oranına ulaşmaya bağlı olduğunu belirtti ve “Yapmazsak sorunlarımız olacak; bu artık açık” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here