İstanbul’da 31 Mart’ta yapılan seçim yerine yenilenen Belediye Başkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu kazandı. Yüzde 99’u açılan sandık sonuçlarına göre İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 54.03, AK Partili rakibi Binali Yıldırım’ın oy oranı ise yüzde 45.09. İmamoğlu İstanbul’un ilçelerinde oyunu artırırken, Yıldırım’ın oy oranı düştü.

Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 99.37’si açılan sandıklarda kullanılan 8 milyon 868 bin 664 oydan 8 milyon 696 bin 552’si geçerli sayıldı. Buna göre, seçime yüzde 84.42’i katılım gerçekleşti.

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 698 bin 782, AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 921 bin 201 seçmenin oyunu aldı. İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 54.03, Yıldırım’ın oy oranı yüzde 45.09 olarak gerçekleşti. Açılan sandık verilerine göre, iki aday arasındaki oy farkı 777 bin 581 oldu. Diğer adaylar ise oyların yüzde 0.88’ini yani seçmenlerin 76 bin 569’unun oyunu aldı.

Seçim sonrasında seçmenlere seslenen Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben “Hiçbir siyasi mesele, vatandaşımızın huzurundan, mutluluğundan, işsizliğin, yoksulluğundan, barıştan, eğitimden asla ve asla önemli değildir. Sizinle uyum içinde çalışmaya hazırım ve talibim.” Diye konuşması dikkat çekerken Cumhurbaşkanı Erdoğan da İmamoğlu’nu sosyal medya üzerinden kutladı ve “Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Gayrı resmi sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum” diye yazdı.

Avrupa Birliği’nin, büyük tartışmalara ve gerileme neden olan İstanbul Belediye Başkanlığı seçimine erken tepki vermemesi ve bir değerlendirme yapmaması dikkat çekerken, Avrupa Konseyi’nin 14 kişiden oluşan gözlemci misyonunun lideri Renate Zikmund ise ‘genele bakıldığında’ seçimin şu ana kadar usule uygun bir biçimde gerçekleştiğini kaydetti. Zikmund, “Organizasyon açısından yapılabilecek her şey yapıldı” ifadesini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here