İngiltere’de hükümet, Kraliçe 2. Elizabeth’ten, Eylül ayında tatilden dönerek çalışmaya başlaması planlanan Parlamento’yu askıya almasını talep etmiş, Kraliçe de talebi onaylamıştı. Parlamento’nun 9 ile 12 Eylül arasında bir tarihte askıya alınmasına ve 14 Ekim’de tekrar çalışmaya başlamasına karar verilmiş durumda.

Brexit karşıtı tutumuyla bilinen Guardian gazetesi ‘Johnson’ın parlamentoyu askıya almasına isyan’ manşetiyle çıkarken, ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Brexit yanlısı Daily Mail ise ‘Johnson eldivenleri attı’ başlığını manşete taşıdı.

Financial Times gazetesi, ‘Johnson Brexit planını koruyabilmek için parlamentoyu kapattı’ dedi. Times gazetesi ‘Johnson kazanmak için her yolu deniyor’ yorumunu başlıklarına taşıdı, Brexit’i destekleyen Daily Telegraph ise kabinenin parlamento gündemini belirlemekten sorumlu bakanı Jacob Rees-Mogg’un ‘Başbakan hakın iradesinin tecelli etmesini sağlamalı’ sözlerini manşetten verdi.

Financial Times’ın başyazısında karar ‘demokrasiye hakaret’ olarak nitelendi. ‘Milletvekilleri acilen hükümet hakkında güven oylaması yapmalı ve erken genel seçim sürecini başlatmalı’ çağrısı yaptı.

Times gazetesinin başyazısında ise “Johnson radikal bir karar aldı ve muhalefetin sert tepkisiyle karşılaştı. Her ne kadar büyük bir tepki yüksek sesle dile getiriliyor olsa da, alınan karar anayasaya aykırı değil” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here