Türkiye’nin Hatay ili ile Suriye’de ordunun kontrol ettiği bölge arasına sıkışmış bir şekilde İdlib bölgesinde yaşayan insanlar, Türkiye’ye geçişlerine izin verilmesi için gösteriler yapmaya başladılar. Gösterilerden biri de Babülhava sınır kapısında yaşandı. Bu gösteriye Türk güvenlik birimleri de müdahale etti.

Anadolu Ajansı’nın verdiği habere göre Hatay’ın Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Babülhava Sınır Kapısı, Cisir eş Şuğur ve Sarmada ilçeleri, İdlib kent merkezi ile Atme köyünde toplanan göstericiler rejim ve Rusya karşıtı slogan attı. Bazı kaynaklar ise gösterilerde Türkiye karşıtı sloganlar atıldığını da ileri sürüyorlar. Göstericilerden bir kısmı da Avrupa’ya gitmek istediklerini söyleyerek Hatay’daki Cilvegözü Sınır Kapısı’na yöneldi ancak sınırdan uzaklaştırıldı.

Protestoya katılanlar, son günlerde yoğun hava ve kara saldırılarından kaçarak Hama’nın Madik Kalesi bölgesinden sınıra göç etmek zorunda kaldıklarını belirtiyorlar.

Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül 2018’de imzalanan mutabakattan bu yana İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde 945 bin 992 sivil yerinden edildi. Aynı süre içinde rejim ve Rusya’nın saldırılarında 219’u kadın, 341’i çocuk olmak üzere bin 282 sivil öldü.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde yaklaşık 4 milyon sivil barınıyor. Türkiye, halihazırda 3 milyon 600’den fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor.

AFRİN’DEKİ GÖSTERİ

Öte yandan dün öğle saatlerinde Afrin bölgesinde de gösteriler düzenlendi. Öğle saatlerinde Şeyh Hadid merkezinde toplanan kalabalık, Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan posterleri açtı. Çevre köylerden de katılımın olduğu gösteride, insanlar bir süre bayraklarla yürüyüş yaptı.

Kalabalık, Türkiye ve Erdoğan lehine slogan attıktan sonra dağıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here