Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin eski liderlerinden 72 yaşındaki Dimitris Hristofyas, Güney Kıbrıs’ta tedavi gördüğü Lefkoşa Genel Hastanesinde hayatını kaybetti.

HRİSTOFYAS KİMDİR ?

Dimitris Hristofyas, 29 Ağustos 1946 tarihinde Dikmen köyünde doğdu.Emekçi bir ailenin çocuğu olan Hristofyas orta öğrenimini Lefkoşa’da Ticaret Lisesinde yaptı.. Öğrenci olduğu dönemde yazları babasının yanında çalışan Hristofyas, ortaokulda öğrenci iken, 14 yaşında öğrenci örgütü PEOM’a katıldı. 1964 yılında, 18 yaşına geldiğinde Gençliğin Demokratik Örgütü (EDON), Kıbrıs İşçi Sendikaları Federasyonu (PEO) ve Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) üyesiydi..
1974 yılında Rusya’daki yüksek eğitimini tamamlayıp Kıbrıs’a döndü..Gençlik yıllarından itibaren EDON ve AKEL’de aktif rol üstlenen Hristofyas, AKEL Genel Sekreterliği ve milletvekilliği gibi birçok görev yaptı..
2006 yılındaki seçimlerinde yine milletvekili seçildi. 22 Şubat 2008 tarihinde yapılan seçimlerde Yoannis Kasulidis ve Tasos Papadopulos’u eleyerek Rum Yönetimi liderliğini üstlendi. Bu görevi 28 Şubat 2013 tarihine kadar sürdüren Hristofyas, evli ve üç çocuk babasıydı. Hristofyas, bir süredir ciddi sağlık sorunları sebebi ile Lefkoşa Genel Hastanesinde tedavi görüyordu. 

72 yaşında hayatını kaybeden Dimitris Hristofyas Kıbrıs Cumhuriyeti’nin altıncı Cumhurbaşkanı’ydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here