Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın Kapalı Maraş’la ilgili eylemlerinin amacının, “atmosferi zehirlemek” ve Kıbrıs sorununun çözüm müzakerelerinin yeniden başlamasını engellemek olduğunu ileri sürdü.

Hristodulidis, Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’na yaptığı açıklamada, Özersay’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde “kişisel hırsları” olduğunu ve bu sebeple müzakerelerin yeniden başlamasını istemediğini belirtti. Taşınmaz Mal Komisyonunun ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olduğunu ve artık soruna çözüm bulan verimli bir aracı olarak görülemeyeceği ihtimalinin açıkça ortada olduğunu ileri süren Hristodulidis, Türk tarafının Kapalı Maraş bölgesindeki taşınmaz mallarla ilgili yaptığı envanter çalışmasıyla, malların Kıbrıslı Rumlara değil Evkaf’a ait olduğunu kanıtlamaya çalıştığını dile getirdi. Hristodulidis, Türk tarafının iddialarını gerçek dışı olarak niteleyerek, konuyu Avrupa Konseyi gibi mümkün olan en yüksek seviyeye taşıyacaklarını ifade etti.

Hristodulidis ayrıca Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile Pazar günü yapacağı görüşmede bu konuyu gündeme getireceğini söyledi. Hristodulidis, Anastasiadis-Lute görüşmesini kritik derecede önemli olarak niteleyerek, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlamasının mümkün olup olmadığının ortaya çıkacağını belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here