Halkın Partisi parti meclisi bu akşam KKTC hükümetinde yaşanan sorunları görüşmek üzere toplanıyor. Parti meclisinin Maliye Bakanı Serdar Denktaş tarafından kiralanan devlet arazileri ile ilgili dosyadan elde edilen bulguların yanısıra bugünkü hükümette devam edip etmemeyi ve hükümetin bozulması halinde UBP ile yeni bir hükümet kurup kurmamayı da görüşmesi bekleniyor.

ARAZİ KRİZİ

Halkın Partisi yöneticilerinin çoğunluğu Maliye Bakanı Serdar Denktaş tarafından kiralanan devlet arazileri konusunda rahatsızlık duyduklarını belirtirken Serdar Denktaş’ın kendi yakınlarına kiralanan araziler ile ilgili sözleşmelerin iptal edilmesine engel olmayacağına ilişkin duyumlar bu sorunun çözümlenebileceğinin işaretlerini veriyor. Buna karşın Denktaş tarafından konu ile ilgili hazırlanan dosyada çok sayıda kiralama işlemine yer verildiği ve bunların çoğunun geri alınamayacağı hatırlatılıyor.

UBP İLE HÜKÜMET

HP Parti Meclisi, bu gelişme ve değerlendirmeler ışığında hükümette kalıp kalmamayı ve UBP ile yeni bir hükümet kurmayı da görüşecek. HP’ye yakın çevreler parti meclisi üyelerinin hafta sonu bir otelde yapılan siyaset kampında ifade ettikleri görüşler dikkate alınırsa UBP ile hükümet kurma konusunda net bir görüntüden söz edilemeyeceğini, parti meclisi üyelerinin bu konuda %50-50 bölünmüş olduğunu vurguluyorlar. HP Genel Başkanı Kudret Özersay’ın hafta sonu kampında yetkinin parti meclisinde olduğunu sürekli olarak ifade ettiği ancak hükümetin bozulmasına ve UBP ile hükümet kurmaya “daha yakın” durmaya ise devam ettiği öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here