Malarya’ya karşı yürütülen mücadelenin şampiyonu olan ve bunu bir Kıbrıslı Türkün yönetiminde başaran Kıbrıslılar için şimdi Batı Nil Virüsü’ne yenilmek elbette büyük bir utanç kaynağı olacaktır. Sağlık uzmanlarının bu konuda gerekli önlemleri alarak bize bu utancı yaşatmayacaklarını düşünmek gerekir.

Yine de, bizi bu tehlike ile karşı karşıya bırakan şeyin yarı-bilimsel görüşler ile popülizm yapmak olduğunu vurgulamak gerekir. Kıbrıslı Türkler arasında moda olarak yayılan görüşler, ne yazık ki idareyi doğrudan etkilemekte ve çoğu zaman da iradesiz hale getirmektedir. Bunların halk sağlığı ile ilgili olanları şunlardır:

  • Sivrisinek ve haşareler ile kimyasal ilaçlarla mücadele etmemek;
  • Sokak hayvanlarını rahatsız etmemek;
  • Evcil hayvanları sokağa salarak, sokakları köpek pisliklerinden geçilmez hale getirmek;
  • Ne olduğunu bilmeden, zararlılarla biyolojik mücadele yapmak!

            Yarım yamalak görüşlerle, insanlarımızın uzun yıllardan beri kullandıkları yöntemleri, yerlerine daha iyilerini koymadan ter etme eğilimi toplumu adeta esir aldı. Bu gidişle yakında yeni kuşakların adını bile duymadığı ekinokok vakalarına da rastlamaya başlarsak şaşmamak gerekecektir.

MERAKLISINA NOT: Ekinokok, özellikle köpekler tarafından taşınan bir kist hastalığıdır ve insanlar bakımından öldürücüdür. Halk içinde “köpek hastalığı” olarak da bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here