BM Genel Sekreteri Guterres, yazılı bir açıklama yaparak, ramazan ayının başlaması dolayısıyla, Müslüman toplumuna mesaj gönderdi. 

”Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Müslümana, kutsal Ramazan ayı başlarken en samimi dileklerimi sunuyorum.” ifadesini kullanan Guterres, ”Bu, elbette çok farklı bir ramazan olacak. Birçok toplu faaliyet, COVID-19 salgınıyla mücadele için alınan önlemlerden doğal olarak etkilenecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Birçok insanın da ramazan ayına savaşların gölgesinde girdiğine dikkati çeken Guterres, Kur-an’daki barış ayetlerini hatırlatarak, küresel ateşkes çağrısında bulundu ve savaşın, insanlığın ortak düşmanı virüse karşı verilmesi gerektiğini ifade etti.

“COVID-19 ile mücadele, insan hakları krizine dönüşmesin”

Ayrıca Guterres, salgınla mücadelede yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı.

Ekonomik ve sosyal krize yol açan salgının, hızla insan hakları krizine de dönüştüğü uyarısında bulunan Guterres, ”Tehdidin insan değil, virüs olduğunu unutmayın.” mesajı verdi.

İnsan haklarının, kriz zamanlarında sonraya bırakılacak bir konu olmadığını ve insanın merkezde olması gerektiğini belirten Guterres, salgın nedeniyle nefret söyleminin arttığına, savunmasız grupların hedef alındığına ve sert güvenlik önemlemlerine başvurulduğuna dikkati çekti.

“Hükümetler her zamankinden daha şeffaf, duyarlı ve hesap verebilir olmalı”

Popülizm ve otoriter yönetimlerin de arttığına, bazı ülkelerde insan haklarının daha da geriye gittiğine ve salgın bahane gösterilerek baskıcı önlemler alındığına işaret eden Guterres, ”Hükümetler her zamankinden daha şeffaf, duyarlı ve hesap verebilir olmalı. Sivil toplum ve basın özgürlüğü kritik öneme sahip.” dedi.

Alınan acil durum önlemlerinin yasal, orantılı, ayrım yapmayan, belirli bir amaç ve süre odaklı olması gerektiğini söyleyen Guterres, bu süreçte insan haklarının da korunması çağrısı yaptı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here