Çalışma koşullarında teknik eksiklikleri ve yasal mevzuat ile ilgili eksiklikleri bulunan 6 işyerine süreli kapatma ihbarları verilirken Covid önlemlerine uygun çalışmayan 2 işyerine ve hijyen koşulları yetersiz bulunan 2 gıda işletmesine ’de para cezaları kesildiği belirtildi.

Cezai Yaptırımlar Uygulanıyor Baskın niteliğindeki gece denetimlerine de ağırlık verildiği belirtilirken genel işyeri kontrolleri kapsamında 32 iş yerine eksikliklerinden dolayı ihbar verildi, 2 iş yeri yetersiz bulunan gıda hijyeni önlemleri nedeniyle, 2 işyeri de Covid önlemlerini yerine getirmediği gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.

İnsan sağlığının korunması amacıyla da sürdürülen gıda denetimlerinde insan sağlığına aykırı koşullarda çalışan bir restaurant ile yasal mevzuata uygun faaliyet göstermeyen bir cafe işletmesi de faaliyetleri durdurularak mühürlenmiştir.

Lokantalarda yapılan kontrollerde, üzerinde tarih etiketi bulunmayan çeşitli ürünlere de el konulmuştur.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü :

“Isınan havaların etkisini hissettiğimiz bugünlerde kentimiz genelindeki işletmelerde insan hareketliliği ile sosyalleşmenin arttığını gözlemliyoruz. Ekonomimizin canlılığı için olumlu olan bu durum; Covid bulaşı açısından risk yaratmaktadır. Bizler Belediye olarak işletmelerin Pandemi önlemlerinin alınması konusunda yasal denetimlerini kesintisiz olarak yürütmekteyiz. Bu zor süreçlerin yönetilmesi mümkündür. Bunun için halkımız, esnafımız ve yerel yöneticiler olarak iyi bir işbirliğine ihtiyacımız vardır. Günlük hayatın devamı yanında ekonomik hareketliliğin sürdürülmesi için hepimizin bu sürece aktif katkı koyması zaruridir. Ticari İşletmelerin sorumluluğu daha fazla olduğundan gerekli tüm önlemler alınmalıdır. Sektörlerin kapanmaması için kurallara uygun çalışmayan işletmelere cezai yaptırımlar uygulanmaya devam edilecektir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here