KKTC’de futbol mevsiminin başlamasına az bir süre kaldı. Sıradan insanlarımızın dikkatini çekmese bile spor kulüpleri çok zorlu günlerden geçiyor. Gazetelerin spor sayfalarına yansıyan transferleri gerçekleştiren takımlar, aslında yeterli parayı bulabilenler. Bunun karşısında ise oyuncalarını rakiplerine kaptıranlar var…

KKTC’de gerçek anlamda bir profesyonellik olmamasına karşın, kulüpler devlet ve sponsor desteği ile profesyonelleşmiş durumda. Bir sezon için en az bir milyon TL’ye ihtiyaçları var. Bu giderlerin en önemlisini sporculara ödenen aylıklar oluşturuyor. Aylıklarını alamayan futbolcular maçları boykot ediyor.

Bu düzen içinde KKTC futbolunun finansmanı futbol izleyicileri tarafından değil, devlet ve sponsorlar tarafından karşılanıyor. Sempati duydukları takımlara sponsor olan firmalar ekonomik olarak zorluk yaşamaya başladıkları zaman destek oldukları kulüpler kapanma noktasına bile gelebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda başarılı sayılan sezonlar geçiren Akova-Vuda bugünlerde bu durumda. Geçmişin başarılı köy kulüplerinden biri olan Doğancı için de aynı şeyler söyleniyor. Belki de bunlardan daha önemli olanı, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde çok önemli bir yer tutan Çetinkaya Spor Kulübü’nün içinde bulunduğu mali sorunlardır.

Aslında bütün bu olaylar yürürlükte olan futbol düzeninin değişmesi gerektiğini anlatıyor. Devlet kulüplere dağıttığı kaynağı altyapıya harcasa, sporcular gerçek anlamda amatörce mücadele etmeyi öğrenseler herkes için daha iyi sonuçlara ulaşılabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here