Hükümetin hayat pahalılığını dondurma kararı almasına sendikalar çok sert tepkiye hazırlanıyor.

Bu sabah KTAMS’ta bir araya gelen 6 sendika 8 Nisan tarihine kadar şok grev ve eylem yapma kararı aldı.

8 Nisan’da şişe genel grev ve eylem yapılacak.

Yasanın 24 saat içinde şok grev yapma hakkı tanıması nedeniyle bugün KKTC’ye gelecek olan Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın uçağının da Ercan havaalanına grev nedeniyle indirilememesi de tartışılıyor.

SES KIBRIS’a konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, KTAMS, KAMU-Sen, Kamu-İş, Hemşireler ve Ebeler Sendikası, Güç-Sen ve Vergi-Sen ile bir araya gelerek hükümetin hayat pahalılığını dondurma kararına yönelik ortak kararlar ürettiğini açıkladı.

“Bu karar sadece kamuda çalışan memur ve işçileri değil, 42 bin sigorta emeklisini ve devletten emekli çıkan 20 bin emekliyi ve belediyeler gibi kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişileri de etkiliyor” diyen Bengihan, eylem gerekçelerini şöyle açıkladı:


“Hayat her gün pahalılaşıyor. TL eriyor. Hayatı ucuzlatacağım deniyor ama piyasa her geçen gün pahalı oluyor. Buna karşı çalışanı koruyan hayat pahalılığı ise iptal ediliyor. Bu kabul edilemez bir durumdur. Biz 8 Nisan Perşembe günü genel grev ve eylem kararı aldık. Ama bu tarihe kadar ani ve şok eylem ve grevler de yapılabilir”

“1 NİSAN ŞAKASI OLABİLİR”

Ani grev ve eylem neleri içeriyor” şeklindeki soruyu yanıtlayan Bengihan, “Mesele Sayın Fuat Oktay’ın uçağı Ercan havaalanına inemeyebilir. Biz inmeyecek demiyoruz ama inemeye de bilir. 1 nisan şakası yapılabilir mesela, ama yapılmaya da bilir. Hükümet edenler halkı nasıl huzursuz ediyorsa Onlar da biraz huzursuz olsunlar” dedi.

kaynak:seskıbrıs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here