BRT’de yayınlanan Sabah Haber’de Narden Bingöl’ün sorularını yanıtlayan Hasan Erçakıca, Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin Rum-Yunan tarafının planlamalarını yansıttığını ve en az 15 yıllık geriye gidildiği zaman daha iyi anlaşılabileceğini belirtti. 

Hasan Erçakıca, “uluslararası hukuk” denilen şeyin katı kurallardan oluşmadığını ve uluslararası sorunların çözüm ilkesinin öncelikle “anlaşmak” olduğunu hatırlattı. Son yıllardaki gelişmelerin, Rum-Yunan tarafının Türkiye’nin zayıf düştüğü varsayımına dayandığını ve geri dönüşsüz kazanımlar elde etmek için faaliyetlerini yoğunlaştırdıklarını ileri sürdü.

Hasan Erçakıca, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununu iç politika amaçları bakımından değerlendirdiklerini ancak Rum tarafının bu konuda da orta ve uzun vadeli hedeflerine göre davrandığı için soruna çözüm bulunamadığını belirtti. Erçakıca, Kıbrıslı Türklerin Doğu Akdeniz’deki sürece güçleri oranda katılmaları gerektiğini belirterek, “Türkiye ile politikalarımızı uyumlaştırmak zorunluluğumuz vardır ve bunu uluslararası alana taşımak yükümlülüğümüz vardır” dedi.

HASAN ERÇAKICA’NIN SABAH HABER’DEKİ DEĞERLENDİRMELERİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here