Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Sendikaların eylem ve greve hazırlandığı dönemde hayat pahalılığı (HP) konusunda “dondurma” işleminin geçici bir durum olduğunun altını çizen Bakan Oğuz, vergi gelirlerinde düşüşün sürdüğünü belirterek “peki, biz bu tasarrufu nereden yapacağız?” diye sordu.

BORÇLANMA PEK ÇOK KALEMLE İLİŞKİLİ” 

Merkez Bankası’ndan 185 milyon TL kısa vadeli avans borçlandıklarını ve bunun bazı spekülasyonlara yansıdığı gibi sadece askeri giderlerle ilişkili olmadığını, bu borçlanmanın sağlık, karantina, arpa-buğday, taşımacılık, ek mesai gibi kalemlerle ilişkili olduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE’DEN HENÜZ AKIŞ OLMADI” 

Türkiye’den 2021 Mali Protokolü ile ilişkili mali bir aktarımın olup olmadığına ilişkin ise Bakan Oğuz, “henüz yok, bekliyoruz” dedi.

“BORÇLANMA SÜRECEK” İŞARETİ

İç borçlanmanın sürüp sürmeyeceğine dair bir soru üzerine ise Maliye Bakanı Dursun Oğuz, “Mevcut borçlanma Mart ayı içindi… 1 Nisan itibariyle yeni bir sayfadayız” dedi ve borçlanmaların süreceğine işaret etti.

HAYAT PAHALILIĞI YASA TASARISI BU HAFTA MECLİSTE OLACAK”

Sendikaların grev ve eyleme hazırlandığı ortamda Maliye Bakanı Dursun Oğuz, hayat pahalılığı ödeneğinin dondurulması ile ilgili yasa tasarısının bu hafta içi mecliste olacağını açıkladı. 

Bakanı Oğuz, meseleye toplumsal dayanışma çerçevesinde baktıklarını söyledi.

kaynak: kıbrıspostası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here