Suriye’de muhaliflerin son kalesi İdlib’de çatışmalar şiddetleniyor. İdlib’deki siviller Suriye ordusunun operasyonları başladığından bu yana bölgeyi terk ediyor. ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İdlib’deki gelişmeler nedeniyle Suriye’den 700 bin kişinin Türkiye sınırına doğru ilerlediğini açıkladı. Alman yardım kuruluşu Dünya Açlık Yardımı (Welthungerhilfe) da bölgeyi terk eden sivillerin sayısının arttığına dikkat çekiyor.

Dünya Açlık Yardımı’nın Suriye’deki Projelerinden Sorumlu Koordinatörü Halil Kurt, bölgedeki sivillerin durumuna dair DW Türkçe’nin sorularını yanıtlarken “Welthungerhilfe’nin kuzeybatı Suriye’de yardım ettiği insanların durumu şu anda çok kötü bir şekil alıyor. Bunun başlıca sebebi hava bombardımanından dolayı birçok insanın yerinden edilmiş olması. İnsanlar, güneydoğu İdlib ve kuzeydoğu Halep tarafından bu taraflara göç ettiği için yardıma ihtiyacı olan insan sayısı her gün daha da fazlalaşıyor” dedi.

Kurt, İdlib’den kaçan yerinden yurdundan edilmiş bu insanlar genellikle Türkiye sınırına yakın olan Salqin, Harim, Dana tarafına ya da Türkiye tarafından kontrolü sağlanan Afrin, Azez tarafına gittiklerini belirtti ve Türkiye sınırı resmi olarak kapalı olduğu için insanların geçiş izni bulunmadığını açıkladı. Kurt, insanların daha güvenli olduğunu düşündüğü için Türkiye sınırına yakın olan bölgelere akın ettiğini ancak bu alanın git gide küçüldüğünü ve haliyle bu bölgede çok yoğun insan yaşamaya başladığını anlattı.

Kurt’un verdiği bilgilere göre yaklaşık 1 milyon kişi kamplarda ikamet ediyor. Kamplarda bu kadar yoğunluğun olması birçok insani hizmetin insanlar tarafından alınmasını engelliyor ve temel insan hakkı olan gıda, temizlik, su gibi ihtiyaçlar karşılanamıyor. Yerinden yurdundan edilmiş bu insanların hemen hemen hepsinin gıda dışında yardımlara ihtiyacı var. Soba, battaniye, mutfak seti bunlar arasında. Yüzde 87’sinin bir yerde kalmaya ihtiyacı var, yüzde 78’i nakit paraya ihtiyaç duymakta, yüzde 73’ü ise acil gıda yardımına ihtiyaç duyuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here