Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde basına açıklama yaptı. Akıncı, Kıbrıs Rum kesimi ile üzerinde mutabakata varılan konularda uzlaşma sağlanması halinde, desantralize, yani yetkilerin daha çok iki kurucu devlette olması yaklaşımını da görüşmeye hazır olduklarını söyledi. Mustafa Akıncı ayrıca, hidrokarbon konusunda Kıbrıs Rum tarafından olumlu bir yaklaşım gelseydi, Kapalı Maraş konusunda da farklı düşünceler geliştirmenin mümkün olacağını kaydetti.

 “DESANTRALİZE KIBRIS TÜRK RESMİ TEZİ”

Bir gazetecinin Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Anastasiadis’in desantralize modelini dile getirdiğini anımsatması üzerine Akıncı, “Desantralize federasyon konusu öteden beri Kıbrıs Türk tarafının resmi tezidir. Yani federasyon resmi tez, desantralizasyon yani yetkilerin daha çok iki kurucu devlette olması yaklaşımı, Kıbrıs Türk tarafının masada sürekli talep ettiği bir konuydu” dedi.

Rum tarafının geçmişte yetkilerin daha çok merkezi hükümette olduğunu savunduğunu kaydeden Akıncı, zaman geçtikçe Anastasiadis’in bu fikri dillendirmeye başladığını hatırlattı.

Akıncı, “Eğer geçmiş mutabakatlarda uzlaşma sağlanır, 11 Şubat 2014 (Mutabakatı) üzerinde uzlaşma sağlanır, 30 Haziran 2017 tarihli çerçeve (Guteres Çerçevesi) sulandırılmadan, çarpıtılmadan benimsendiği ortaya çıkarsa, evet biz desantralize konusunu daha ayrıntılı müzakere etmeye hazırız” dedi. 

BİR YOL HARİTASI VAR”

“Bugün için bir yol haritamız var” diyen Akıncı, referans kavramlarındaki pürüzleri aşmak amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un adaya geleceğini; daha sonra Eylül sonunda New York’ta Genel Sekreter’le önce ayrı ayrı daha sonra üçlü bir görüşme yapılacağını; ardından garantör ülkelerin temsilcilerinin de katılımıyla 5’li bir toplantı olasılığının bulunduğunu kaydetti.

HİDROKARBON VE KAPALI MARAŞ

Kıbrıs Türk tarafının hidrokarbon kaynaklarının değerlendirilmesi için ortak bir komite kurulması önerisine karşılık Rum tarafının farklı öneriler sunmasıyla ilgili bir soru üzerine Akıncı, “Bizim görüşlerimiz ana fikir olarak benimsenseydi ve ona alternatif farklı düşünceler geliştirilse daha doğru olurdu” dedi.

Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafının ortak komite görüşünü tümden reddettiğini ve bilgi alışverişi yapacak, sorunu çözecek bir anlayış taşımayan bir öneri sunulduğunu belirten Akıncı, Kıbrıs Rum tarafının öneriyi geçmiş mutabakatlara aykırı bulduğunu, Kıbrıs Türk tarafı olarak bunu anlamanın mümkün olmadığını kaydetti.

Kıbrıs Türk tarafının hidrokarbon konusunda komite önerisini reddeden Kıbrıs Rum tarafının Kapalı Maraş’la ilgili olarak ortak komite kurulması önerisi konusunda da Cumhurbaşkanı Akıncı, “Hidrokarbon konusunda ciddi bir yaklaşım görseydik, daha farklı düşünceler geliştirmek mümkün olabilirdi. Ancak o yaklaşımı görmediğimiz için o konuda bir açılım söz konusu olamazdı” ifadelerini kullandı.

TEK YANLI HAREKETLER

Kıbrıs Türk tarafının önerisinin Rum tarafında olumlu yankı yaratmasa da uluslararası alanda olumlu etki yaratmaya başladığını kaydeden Akıncı, bazı yetkililerin bu önerinin kolay kolay öldürülemeyeceğini söylediğini kaydetti.

“Anlaşılan tek yanlı hareketler devam edecek” diyen Akıncı, birlikte hareket edilmeyecekse herkesin kendi kabiliyetleri çerçevesinde hareket etme dışında bir seçenek kalmadığını kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here