CUMHURİYET MECLİSİ GENEL KURULU’NDA EKONOMİ KONUŞULDU

Cumhuriyet Meclisi’nde İkinci Ekonomik Paket de gündem oldu, milletvekilleri eleştiri, endişe ve önerilerini paylaştı.

0

Yoğun bir çalışma gerçekleştiren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda İkinci ekeonomik paket de konuşuldu.

Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı hükümetin jet krizinin ardından gündem değiştirmek için alelacele 2. ekonomik paketi açıkladığını iddia etti.

Arıklı, Hükümetin paket için kaynağının bulunmadığını savundu.

Demokrati Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ise ülkede turizmci ve esnafın kan ağladığını kaydetti.

Ataoğlu, ileriki günlerde işten çıkarmaların başlaması ile ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalınacağını söyledi.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman ise korona dolayısıyla kapalı kalınan dönemde 76 yasa gücünde kararname çıkarıldığını ancak sadece dördünün Meclis’e geldiğini söyledi.

Yasa gücünde kararnamelerin komiteye bir an önce sevk edilmesi çağrısını yapan Erhürman, bu kararnameler arasında sıkıntı yaratacaklar da bulunduğunu, yapılan düzenlemelerin işsizliği önlemediği gibi işçi durdurmayı mecburi hale getirdiğini, işsizi de korumadığını savundu.

Başbakan Ersin Tatar da Genel Kurulda yaptığı konuşmada İkinci Ekonomik Paket’in, ekonominin önünü açacağını, işletmelere katkı sağlanacağını aktardı.

Tatar, eleştirileri de dikkate alacaklarını, gelişmelerin değerlendirileceğini yeni paketler de hazırlanabileceğini kaydetti.

Sağlıktaki başarı ve sektörlerin açılmasıyla ekonomideki başarının yavaş yavaş görüleceğini, eski noktaya gelineceğini dile getiren Tatar, “Bir noktadan başlamak lazım. Umut gerekiyor” dedi.

Tatar, yılsonu tahminlerinin tuttuğunu, ekonomik paketin kaynağının hesaplandığını, bir sıkıntı yaşanırsa borçlanmaya a gidilebileceğini vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here