Yunanistan’da dün gerçekleştirilen erken genel seçim sonucunda merkez sağ Yeni Demokrasi Partisi (ND), tek başına iktidara gelecek oy çokluğuna ulaşarak dört buçuk yıl sonra muhafazakarlara yeniden iktidar yolunu da açmış oldu.

Seçime katılım oranının yüzde 57,2 olduğu iktidar yarışında, Kiriakos Miçotakis liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi, oyların yüzde 39,6’sını alarak birinci parti oldu. Parti,  300 sandalyeli mecliste 158 milletvekili çıkararak tek başına iktidara geldi.

Çipras liderliğinde iktidarda bulunan sol SYRIZA ise oyların yüzde 31,6’sını aldı. Ana muhalefete düşen SYRIZA’nın milletvekili sayısı 86 olarak gerçekleşti.

Değişim Hareketi (KINAL) ise yüzde 8 oranıyla 22 sandalye kazanarak üçüncü parti oldu. KINAL’ı oyların yüzde 5,3’ünü kazanan ve 15 milletvekili çıkaran Yunanistan Komünist Partisi (KKE) takip etti.

Seçimin galibi Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiriakos Miçotakis, parti genel merkez binası önünde zafer konuşması yaptı. Miçotakis,  “Yunan halkı konuştu. Kararı kesin. Yunan halkı, büyüme, istihdam, güvenlik ve hakettiği şekilde ülkesinin yeniden inşasını istiyor.” dedi..Miçotakis, yeni hükümetin çok çalışacağını vurgulayarak ” Şeffaflık, hesap verme ve liyakat ülkeye geri gelecek. Sizden zaman istemiyorum çünkü kaybedecek zamanımız yok.” diye konuştu.

Seçimi kaybeden SYRIZA lideri Çipras, ise  gazeteciler için kurulan seçim merkezinde basın toplantısı düzenleyerek seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Halkın iradesine saygı göstereceklerini belirten Çipras,  demokrasilerde değişimin doğal ve demokrasinin özü olduğunu ifade ederek, Miçotakis’i arayarak kendisini zaferinden dolayı tebrik ettiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here