Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Genel Sekreter Antonio Guterres’in  Kıbrıs’ta “anlamlı ve sonuç odaklı müzakerelere yeniden başlama noktasında kaydedilen ilerlemelere ilişkin raporunu” kapalı oturumda görüştü.

Konseyin mayıs ayı dönem başkanı Endonezya’nın BM Daimi Temsilcisi  Dian Triansyah Djani, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Guterres’in Kıbrıs raporunu ve geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un Ada’da taraflarla istişarelere devam etmesi kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

BMGK’nin Kıbrıs’ta her iki tarafın da güvenlik ve ekonomik çıkarları için acil uzlaşı vurgusu yaptığını belirten Djani, taraflara “anlamlı ve sonuç odaklı” görüşmelerin başlayabilmesi için “temel kavramlar belgesi / terms of referance” üzerinde anlaşması çağrısında bulunulduğunu ifade etti. 

Djani, BMGK’nin Kıbrıs’ta her iki lidere gelecek süreçte kamuya olumlu mesajlar verme, başarı olasılığına zarar verecek eylemlerden kaçınma, daha fazla güven artırıcı önlem kararı alma ve bunları uygulama çağrısında da bulunduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here