Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’taki Barış Gücü’nün görev süresini uzatırken, Kıbrıs sorunu ile ilgili bir raporu da kabul etti. Rapor, hem Türk, hem de Rum tarafında memnuniyetle karşılanırken, KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, BM’nin yeterince adil davranmadığı serzenişinde bulundu.

            Aslında KKTC Cumhurbaşkanlığı bunu 2017 yazından beri yapıyor. O günden sonra her altı ayda bir yayınlanan raporlar, “Türk tarafının olumlu girişimlerinin, taraflara dengeli davranmak kaygusu ile görmezden gelindiği” eleştirisi ile karşılanıyor. Burcu, son olarak Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Rum tarafına hidrokarbon aramalarının bir “ortak komite” tarafından sürdürülmesi için yaptığı önerinin BM tarafından dikkate alınmadığına ve raporda buna yer verilmediğine dikkati çekmek durumunda kaldı.

            Belki de ders almamız gereken bir durumla karşı karşıyayız: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, dünyaya adalet dağıtan bir kurum değildir! Hiç bir zaman olmamıştır ve zaten böyle bir amacı da yoktur. Bu nedenle Kıbrıslı Türkler olarak biz de, ada üzerindeki haklarımızı korumak ve Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını zorlamak için elbette başka yollar da bulmak zorundayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here