Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, 5 Temmuz Cuma günü Larnaka Havaalanı’ndan gelen bir grup turisti KKTC’de kalacakları otele götürmek üzere havaalanı park yerinde bekleyen KKTC’de kayıtlı bir nakliyat şirketine ait bir otobüste bulunan şöför ve turistlere saat 18:15 civarı ırkçı saldırıda bulunulduğu belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, bu nakliyatı yapabilmek için gerekli olan tüm belgelere sahip olan şirkete ait otobüsün öncelikle arkasına park edilmek suretiyle hareket etmesinin engellendiği ve yolcuların alınmaya başlamasıyla birlikte sözlü ve fiziki bir saldırı gerçekleştiği kaydedildi.

Açıklamada saldırıya ilişkin şunlar kaydedildi: “Otobüse pet su şişesi atılmış ve dikiz aynaları eğilerek güvenli bir yolculuk yapabilmesi engellenmeye çalışılmıştır. Olay yerinde bulunan güvenlik görevlileri ise olayı izlemekle yetinmiştir. Otobüs şöförünün sağduyulu tutumu ve karşılık vermemesi sonucunda olayın tamamen kontrolden çıkması önlenmiştir. Otobüs havaalanından ayrıldıktan sonra da saldırılar sona ermemiş, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi plakalı ticari araçlar otobüsün yanından çok yakın ve hızlı geçmek ve hatta önünü kesmek suretiyle tacize devam etmiş ve yolcuların can güvenliği riske atılmıştır. Bunun üzerine yolcuların can ve mal güvenliğinden endişe eden otobüs şöförü önceden belirlenen güzargahı değiştirerek en yakın sınır kapısından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçmiştir.”

Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, KKTC’de kayıtlı ticari araçların Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde artan bir şekilde benzer saldırılara maruz kaldığının görülmekte olduğu belirtilerek, “Yaşananları en şiddetli bir şekilde protesto eder, Rum yetkilileri insan hayatını dahi tehlikeye atmaktan çekinmeyen bu tarz ırkçı saldırılara karşı en kısa zamanda gerekli önlemleri almaya bir kez daha davet ederiz” dedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here