Başbakan Ersin Tatar, Hükümet olarak temel hedeflerinin Kıbrıs konusunda halkın meşru hak ve çıkarlarını korumak olduğunu, anavatanla istişare ve işbirliği içinde Rum tarafının statükoyu Kıbrıs Türkü’nün aleyhine kullanmasına dur deme kararlılığında olduğunu, bunun için de, uluslararası konjonktür ve yaşanan gelişmelerle uyumlu bir şekilde proaktif bir politika izleyeceklerini belirtti..

“FEDERAL BİR ÇÖZÜM BULUNMASI MÜMKÜN OLMAKTAN ÇIKMIŞTIR”

Gerçeklerin ortada olduğunu vurgulayan Başbakan Tatar şöyle devam etti:

“Rum tarafının açıklamaları, istemleri ve izlediği politika yüzünden Kıbrıs konusuna federal bir çözüm bulunması mümkün olmaktan çıkmıştır.
Bu durumu değerlendiren hükümetimiz bir yandan Avrupa Birliği çatısı altında iki ayrı devletli çözümü gündeme taşırken diğer yandan da Maraş konusunda bir açılım yapmayı uygun görerek harekete geçmiştir.
Maraş’ın Kıbrıs Türk idaresinde açılması için ilk etapta bir envanter çalışması gerçekleştirilecektir. Bu arada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi, Sayın Cumhurbaşkanı ve siyasal partilerimiz konu ile ilgili olarak bilgilendirilecektir. Maraş’ın açılması gündeme geldiğinde is mutlaka vakıf malları ile eski sahiplerinin hak ve menfaatleri de göz önünde bulundurulacaktır.”

“GEREKSİZ TARTIŞMALAR YARATMANIN ANLAMI YOKTUR”

Daha yolun başında olduklarını dile getiren Başbakan Tatar, “Halkımızın çıkarları için çalışan bir hükümet söz konusudur ve hepimizin amacı bu olduğuna göre, spekülasyonlara başvurmanın, gereksiz tartışmalar yaratmanın bir anlamı ve yararı yoktur” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here