Kıbrıs Türk Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi ve Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfi, Ercan Havaalanı Karakolu’nda yaşanan polis şiddetinden hareketle konuya ilişkin basın açıklaması yaptı.

Yapılan ortak açıklamada, İşkence ve Diğer Zalimane, Gayrı İnsani ve Küçültücü Meamele veya Cezaya Karşı Sözleşme’nin KKTC iç hukukunun parçası olduğu anımsatılarak, işkence ve kötü muamelenin önlenmesi konusunda yapılması gerekenler ortaya konuldu.  

Açıklamada, işkence ve insanlık dışı muamelenin ülkede ceza yasasında ağır suç olarak düzenlenmesi istendi.  

İşkence yasağına dair kanun uygulayıcı personele, sağlık çalışanlarına, kamu görevlilerine, herhangi bir şekilde tutuklanan, nezarete alınan veya hapsedilen bir şahsın tutuklanması, sorgulanması aşamasında görev alacak diğer şahıslara eğitim verilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, 8 madde halinde yapılması gerekenler sıralandı.

Bu maddeler arasında, tutuklanan, nezarete alınan veya hapsedilen kişilerin tutuklanması ve tabi tutulacağı muamele ile ilgili mevzuatın sistematik olarak gözden geçirilmesi, ayrıca işkence ve insanlık dışı muamelenin önlemesi için polislerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi talepler de yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here