Avrupa Komisyonu, cep telefonlarının Kıbrıs’ta kesintisiz kullanılabilmesini sağlayan güven artırıcı önlemi desteklediğini belirtti..

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Lider Anastasiadis tarafından 26 Şubat’ta açıklanan ve dün hayata geçen yeni düzenlemenin iki taraftaki mobil şirketlerin “Comfone” adındaki aracı şebekeyle ayrı ayrı yaptığı anlaşmalar, ayrıca Amerika ve BM’nin desteği ve katkılarıyla hayata geçtiği belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Bu önemli güven artırıcı önlemi alma konusundaki kararlılıklarından dolayı her iki lidere de teşekkür ediyorum. Bu inisiyatif, Kıbrıslıların yaşamları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacak, çünkü cep telefonu kullanıcıları Yeşil Hattı geçtikleri zaman tasarruf sağlayacak. Bu, Adadaki topluluklar arasında daha fazla etkileşime olanak sağladığı için aynı zamanda sembolik de bir önlem ” dedi.

Açıklamada, Avrupa komisyonunun Kıbrıs genelinde kesintisiz cep telefonu kullanımına ilişkin sözleşmenin imzalanmasını desteklemek için, Kıbrıs Türk toplumu için yardım programından sağlanan mali kaynakların yanı sıra teknik ve yasal danışmanlık sağladığı da belirtildi.

Aramalar ise, İsviçre’den Comfone tarafından yönetilen bir GSM hub’ı aracılığıyla yönlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here