Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu ve bereberindeki iki müsteşarımız bugün Ankara’ya gidiyor. Gündem Ekonomik ve Mali İşbiliği Anlaşması olarak açıklandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yarın Beştepe’de KKTC Başbakanı Tatar ile Başbakan Yardımcısı Özersay’ı kabul edecek.

20 Temmuz’da imzalandığı duyurulan TC-KKTC 2019 yılı anlaşması ile Kuzey Kıbrıs’a gelmesi beklenen 750 milyon TL’lik yardımdan henüz daha bir haber çıkmaması, KKTC Hükümeti’ni bir yol ayrımına getirdi. Türkiye’den daha kolay yardım alabileceği gerekçesi ile kurulan bu hükümet de sonunda “kaynak yetersizliği” sorunu ile karşı karşıya kaldı.

Maliye Bakanı Amcaoğlu, hükümetin ödemelerini yapabilmek için borçlanmak yerine tahsili gecikmiş alacaklarının peşine düşeceğini resmen duyururken aslında bir tür beyaz bayrak da çekmiş durumda. Piyasadaki sorunlar devam ederken Maliye Bakanlığı’nın “tahsili gecikmiş alacaklar” peşine düşmesi çarşıdaki kapanan dükkan sayısını artırmaktan başka bir işe yaramayacak.

Maliye Bakanı Amcaoğlu, bugün Ankara’da yapacağı temaslar ile bu kaynak sorununu aşmaya çalışacak. Amcaoğlu’nun bu temaslardan elde edeceği bilgiler ve sonuçlar yarın Başbakan Tatar ile Başbakan Yardımcısı Özersay tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a aktarılacak ve tıkanıklığın aşılması için emir vermesi istenecek. Dananın kuyruğu işte o zaman kopacak. Erdoğan’ın tavrı, hükümetin bundan sonraki durumunu da belirlemiş olacak.

Kısaca, bugün ve yarın Ankara’da yapılacak çalışma ve görüşmeler hükümetin kaderini belirleyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here