CNA haberinde şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiades ve BM Genel Sekreteri’nin Barış Gücü Operasyonlarından Sorumlu Yardımcısı Jean-Pierre Lacroix, arasında çarşamba günü yapılan görüşme sırasında, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki yasadışı faaliyetleri ve Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla yapılan çabalar ele alındı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Bayan Elizabeth Spehar’ın da hazır bulunduğu ve Cumhurbaşkanı’nın Limasol’daki ikametgâhında yapılan görüşmenin ardından açıklamada bulunan Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Cumhurbaşkanı Anastasiades‘in Jean-Pierre Lacroix’yı, Türkiye’nin Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde devam eden yasadışı faaliyetleri hakkında bilgilendirdiğini söyledi.
 
Sözcü, Cumhurbaşkanı Anastasiades’in ayrıca, konuk yetkiliyi Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı ile “hedefimiz olan Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla açık ve net bir tartışmanın yer alması için bir görüşmenin yapılması” için harcanan çabalar hakkında bilgilendirdiğini söyledi.

Sözcü devamla, görüşme sırasında UNFICYP ile ilgili konular; UNFICYP’in rolü ve Kıbrıs’taki misyonunun öneminin ele alındığını ifade ederek, UNFICYP’in adadaki varlığının devam etmesi için BM’nin, destekleyici olmasının önemine işaret edildiğini belirtti.

Sözcü, Cumhurbaşkanı Anastasiades’ in Kıbrıs Türk Toplumu Lideri Mustafa Akıncı’nın doğal gazla ilgili önerisi üzerindeki görüşünü içeren mektubunun, çarşamba günü siyasi partilerin liderleriyle Kıbrıs’ta görev yapan AB’ne üye 27 ülkenin büyükelçilerine iletileceğini söyledi.”

CNA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here