Çatalköy’de büyük bir patlama oldu. Bundan en fazla o bölgede ikamet edenler ve Acapulco Otel’deki turistler etkilendi. Acapulco idaresi kriz yönetimin ne olduğuna ilişkin çok güzel bir örnek sergiledi. Ağlayıp sızlamak yerine daha 12 saat dolmadan tesisi olağan akışına sokuverdi.

Bir de siyasi liderlerin değerlendirmelerine bakmak gerekiyor. Kimisi “toplumsal seferberlikten” söz etti; kimisi bu olaydan “ders çıkarılması” gerektiğini anlattı. Bilinen bir şey vardır: Her durumda geçerli olacak laflar ettiğiniz zaman, gerçekte “bir şey söylemiş” olmazsınız! Konuşmamanız daha iyidir. Siyasilerin değerlendirmeleri herhalde bu katagoride olmalıdır. Bir patlama oldu; olay yerine gittiler… Ne söyleyeceklerini bilemedikleri için tersi söylenemeyecek şeyleri söylediler ve ayrıldılar.

Bu olay nedeniyle nasıl bir “toplumsal seferberlik” yapılacak? Bu olaydan çıkarılması gereken dersler konusundaki fikirleri nedir?

Geriye cephaneliklerin yerleşim bölgelerinden çıkarılması fikri kaldı. Bir hava bombardumanına karşı bile dayanacak şekilde inşa edilen bu tesisleri söküp taşımak için neler yapılması gerektiği konusunda fikri olan var mı? Peki Lefkoşa’nın en merkezi yerindeki askeri birliklerin kendi cephanelikleri ne olacak? Yıllarca üzerinde çalışıldığı halde Lefkoşa’nın askersizleştirilmesini başaramadığımızı neden unutuyoruz?

Bizim alışkanlığımız olmuşa benziyor: Talihsiz olaylar karşısında bir-iki gün konuşuyor sonra susup oturuyoruz.

Yaşadığımız talihsiz olayın nasıl olduğunu tam olarak bilemeyi. Elbette patlayan cephanelik değil, bir miktar cephane idi… Bunun nasıl olduğu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından soruşturulacaktır. Biz gerçeği, hiçbir zaman tam olarak  öğrenemeyeceğiz.

Bu tehlike ile içiçe yaşamaya devam edeceğiz. Çünkü Kıbrıs’ta halen çok önemli bir sorun vardır ve bu askerlere ihtiyaç duyulmaktadır.

İşte gerçek budur!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here