Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, patlamaların ardından vatandaşı bilgilendirdi.

Patlamaların azaldığını belirten Akıncı, gerekli bütün birimlerin olması gereken noktalarda konuşlandığını belirterek paniğe gerek olmadığını aktardı.

Askeri makamların gerekli bilgilendirmeleri yaptığını belirten Akıncı, bu gibi durumlarda beklemek gerektiği vurgusu yaptı.

“Şimdilik öngörülmüyor ama olayın büyümesi ihtimaline karşın askeri plaja tahliyeler yapılabilir” diyen Akıncı, sürecin devam ettiğini fakat büyük bir yangın beklenmediğini belirtti.

Akıncı şu ifadeleri kullandı:

“Boyutlarını kestiremediğimiz bir patlamalar söz konusu. Ama farkındasınız sizler de patlamaların miktarı ve sıklığı azaldı. Şimdi bütün itfaiye, sivil savunma, asker, polis herkes konuşlanmış durumda. Askeri makamların bize vermiş olduğu bilgi şu; bu gibi durumlarda olayı beklemek gerekiyor. Yani mühimmatın patlama sürecinin ne zaman sonlanacağını bilmek mümkün değil. Onlar olayı yakından takip ediyor ve bizleri bilgilendiriyorlar. Bizler de sizleri burada bilgilendirmeye devam edeceğiz. Hemen yakında askeri plaj var, Allah korusun çok kötü bir durum söz konusu olur ise tahliyeniz oraya yapılacak ama şu anda öyle bir şey öngörmüyoruz. Süreç devam ediyor ama büyük bir yangın olması beklenmiyor.

Şimdilik o bölgeye yaklaşmak güvenli değil. O nedenle sizin sükunet içerisinde beklemeniz gerekiyor.

Uçakları olan kişilerin listesi otelde mevcut, kaç kişi var onun bilgilerini alacağız. Sizi uçaklarınıza güvenli bir şekilde yetiştirebilmek için eğer ortada bir risk varsa biz de bunu göze alırız.

Sanıyorum ki o saatlere kadar bu hadise bitecek. Birkaç yaralanma mevcut ama can kaybımızın olmaması sevindirici. Bunu bilmek güzel, şu anda bulunduğunuz nokta en güvenli noktalardan.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here