Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 26 Nisan’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin adaylık kararını halkla paylaştı.

Akıncı, adaylık kararını Lefkoşa Elysium Park’ta “Güven ve Kararlılık Gecesi” adıyla düzenlenen etkinlikte açıkladı.

Akıncı, gecede yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı’nın her zaman güven duyulan bir makam olduğuna dikkati çekti.

Genel olarak dört boyutlu siyaset ilkeleri ile yola çıktıklarını belirten Akıncı, görev süresi boyunca çözüm odaklı siyaseti kararlılıkla uyguladıklarını anlattı.

1960’dan sonra ilk kez 5’li bir konferans toplandığını ve ilk kez garantörlerin de dahil olduğu bir süreç yaşandığına dikkati çeken Akıncı, her vicdan sahibi kişi ve kurum hatta uluslararası kurumların tümünün bu tarihi fırsatın kaçırılmasında Kıbrıs Türk tarafının en ufak olumsuz bir rolü bulunmadığını kabul ettiğini söyledi.

Akıncı, seçim kampanyasında ne içte ne de Rum tarafına dönük bir suçlama kampanyası yürütme hedefinde olmadığını vurguladı. 

Siyasi eşitlik konusunda yalpalayan bir tavır sergilendiğini gözlemlediklerini ifade eden Akıncı ‘Bir maksimalist olarak nitelendirdiğim sıfır asker sıfır garanti söylemleri Rum tarafından kaynaklanan sıkıntılarımızın en önemlilerinden biri oldu’ dedi.

Akıncı ‘Resmi tavır Berlin’de ortaya çıkan tavırdır. İki kesimli, iki toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal çözüm tavrıdır. Benim tavrım mümkün olanda makul olanda ki o makul olan ve mümkün olan iki kesimli, iki toplumlu, iki kurucu devletli siyasi eşitliğe dayalı etkin katılımın olacağı, kararlarda her iki tarafın da sözünün geçeceği ve dönüşümlü başkanlığın da yer alacağı ve herkesin güvenlik içinde yaşayacağı bir çözümdür. Mümkün görünen budur. Yoksa olmayacak hayaller peşinde koşarak statükoyu daha da perçinleme peşinde değilim’ ifadelerini kullandı.

KKTC’nin Avrupa Birliği içinde egemen ayrı bir devlet olarak tanınması gibi bir durumun zor olduğuna görüşünü ortaya koyan Akıncı, ‘Biz Türkiye Cumhuriyeti ile dostluk maçı bile yapamıyoruz. Gençlerimiz Türkiye’den bir takım geldiği zaman Güney’e Larnaka üstünden bizim gençlerimiz ancak tribünlerden seyrediyor’ diye konuştu.

Adil ve dengeli, Kıbrıs Türk halkının haklarını sonuna kadar koruyan, eşitliği, özgürlüğü ve güvenliği sonuna kadar savunan ama karşı tarafın da haklı olduğu noktaları görmeyi bilen adil bir yaklaşımla bu yolu yürüyeceklerini belirten Akıncı federal, iki kurucu devlete dayalı siyasi eşitlik içinde bir çözümü zorlayacaklarını söyledi.

‘Bunun için mücadele edeceğiz, ya da bölünmüşlük daha da derinleşecek, Kıbrıs Türk tarafının bağımlılık ilişkisi daha da artacak biz bunu istemiyoruz’ diyen Akıncı ‘Ne Güney Kıbrıs’ın azınlığı olmak istiyoruz, ne de Türkiye’ye sürekli bağımlı bir alt yönetim olmak istiyoruz. Bizim özgün kimlik ve kişiliğimizle uluslararası hukuk içinde hak ettiğimiz saygın yeri istiyoruz’ dedi.

Akıncı, konuşmasında, görev süresi boyunca hayata geçirilen güven artırıcı önlemleri de anlattı.

Tekke bahçesinde yapılan kazılara da değinen Akıncı, bu kazılarda kalıntılarına ulaşılan 6 şehidin hak ettikleri huzurlu mekanlarına kavuşacağını belirterek ‘Ben bu noktada bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak bir vicdan sorumluluğumu yerine getiriyorum ve bu şehitlerimizden ve ailelerinden devletimiz adına özür diliyorum’ dedi. 

Akıncı, bu topraklarda başka şehitler olmaması için el birliği ile mücadele edilmesi çağrısı yaptı.

Türkiye ile ilişkilerin yıllarca sağlıksız bir şekilde geliştiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, istişare etmenin gerekli ve önemli olduğunu ancak bunun tek yanlı olmaması gerektiğini ve saygıya dayalı olması gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here