BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, adaya yapacağı ziyarette daha önceki çalışmalarında tamamlama olanağı bulamadığı görüşmelerin yeniden başlaması için zemin oluşturacağu düşünülen “başlangıç ilkelerini” üzerinde çalışmaya devam edecek. BM Genel Sekreteri Guterres ile yapılacak toplantının ise gayrı resmi beşli konferansın yolunu açaçağı düşünülüyor.

TOPLANTI

Cumhurbaşkanı Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’i 5 aylık sürenin ardından ara bölgede bir araya getiren toplantı 9 Ağustos Cuma günü yapıldı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın  ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı, baş başa olarak 3 saatten fazla sürdü. Akıncı, kendilerinin toplantının  1+1  olarak gerçekleştirilmesini önerdiklerini ama Anastasiadis’in isteğiyle baş  başa  yapıldığını söyledi.

İki lider toplantıda, Kıbrıs sorununun  özüne ilişkin konular haricinde, hidrokarbon ve güven artıcı önlemler konularında görüş alış verişinde bulunduklar.

YOL HARİTASI

Cumhurbaşkanı Akıncı,  Eylül ayı başında referans kavramlarıyla ilgili çalışmalar yapmak üzere adaya gelecek olan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un gelişi ile konuların daha ayrıntılı şekilde aydınlığa kavuşacağını düşündüğünü ifade etti.

Akıncı, “Onun da ötesinde Eylül sonu Ekim başı BM Genel Sekreteriyle yapacağımız toplantıda konuların net bir şekilde aydınlığa çıkacağını düşünüyorum. Nedir bunlar? Geçmiş mutabakatlar var, bunlara bağlılığımızın devam etmesi lazım, 11  Şubat 2014 belgesi var, ve bunun yanında 30 Haziran 2017 tarihini taşıyan en son Güvenlik Konseyi kararında da ifadesini bulan Guterres Çerçevesi var. Bu üçünün toplamından referans kavramalarının ortaya çıkması gerekiyor. Bu konuyla ilgili Lute geldiği zaman yapacağı çalışmaların bizi bir sonuca taşıyacağını düşünüyorum. Bunun da ötesinde sonuçlanamayan unsurlar kalacaksa, bunun da Genel Sekreter’le yapacağımız toplantıda aydınlığa çıkacağını değerlendiriyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here