İstanbu’da Ekrem İmamoğlu’nun AK Parti adayı Binali Yıldırımı büyük bir fark ile geçerek seçimi kazanmasının, AK Parti’de değişiklikliklere neden olabileceği belirtiliyor. Parti içinde seçimin yenilenmesinin büyük bir hata olduğu dillendirilirken, bundan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve çevresinin sorumlu olduğu; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda gerekli adımı atması gerektiği konuşuluyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın AKP kulsilerinden aktardığı haberine göre, parti içinde kabine ve parti yönetimindeki revizyonun zaman geçirilmeden yapılması, kutuplaştırma siyasetinin terkedilmesi, genel başkanın partiyle bağında kopukluklara neden olan yeni sistemin aksayan yönlerinin hızla düzeltilmesi, partiye zarar veren parti içi gruplaşmalara Erdoğan’ın müdahale etmesi gerektiği, aksi takdirde partinin bir sonraki seçimlerde daha büyük bir güç kaybına uğrayacağı yorumları yapılıyor. 
Parti kulislerinde, şu değerlendirmeler yapılıyor:
“31 Mart gecesi, Erdoğan seçimin sonuçlarını kabullenmişti, hatta açıktan dile getirmese de bu yönde mesaj vermişti. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve çevresi, Erdoğan’ı seçimin yenilenmesi durumunda partiye küskün olan seçmenin sandığa götürülebileceği ve seçimin kazanılabileceği konusunda ikna etti. Daha sonra da seçimin yenilenmesi için her türlü argüman kullanıldı. Erdoğan, şimdi kendisini yanıltanlara ve 13 bin farkın 800 binin üzerine çıkmasına neden olanlara faturasını kesmelidir.”

AİLE SAADETİ: Erdoğan ailesinin oluşturdukları vakıflar aracılığı devlet olanaklarına kolay erişimi, Türkiye’de büyük tepkilere neden olurken özellikle mütedeyyin kesimlerin AK Parti’ye karşı tavır almasına neden oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here