Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Başbakanlık önünde eylem yapan turizm emekçilerinin eylem çadırını ziyaret etti, onlarla bir süre görüştü. Daha sonra açıklama yapan Bakan Ataoğlu, geniş çaplı açılma kararının alınması sonrasında bundan geriye dönüş olamayacağını söyledi, “Açılırsak, tekrar kapanmak olmaz” dedi.

Bakan Ataoğlu, 12 Nisan’da kapalı devre turizmin başlayacağını ifade ederek şöyle konuştu

“Bir başlangıç bir adımdır kapalı devre.. Turistlerin 3 – 4 günlük gelişine olanak sağlıyoruz. Geleceklerin çift PCR ile gelmesi konusu da ortada. İlk etapta otellerin açılmaya başlayacağı, çalışanların iş başı yapacağı, üreticilerin ürettikleri ürünlerin satılmasına olanak sağlamaktır. Bu modelde çalışanlar da kapalı devrede olacak. Açılacak olan otellerde otelin güvenliği, bileklik nedeniyle ilgili şirketin güvenliği ve bir sıkıntı olacaksa gerekirse polisten de destek alıp güvenlik için katkı sağlaması planlanıyor. Zaten denetimler olacak, bileklik uygulamaları olacak. İçten dışa, dıştan içe bir kapalı devre olacak. Bir vaka durumunda dışarı sıçrama sorunu olmayacak.”

Stallion Cyprus –
A New Style Of Life
Bakan Ataoğlu, turizmdeki genel açılmanın iyi organize olunarak yapılmasının önemine değindi:

“ Sağlık Üst Kurulu’ndan aşılanma konusunu da göz önünde bulundurarak genel açılım için bir tarihin netleşmesini talep ediyoruz. Bugün açılıyoruz dediğinizde bunun önceden ayarlamalarının yapılması gerekiyor. Uçuşların ayarlaması yapılması gerekiyor. Bu bağlantılar yapıldıktan sonra tekrar kapanma söz konusu olamaz. Bu konuyu Sağlık Üst Kurulu’na ilettik. Geçerli bir tarih talep ettik. Önceden tarih açıklanmalı ve o tarih üzerinden bağlantılar yapılacak. Bunun geri dönüşü olmayacak çünkü eğer geri dönüşümü olacak diyorsak çok ciddi teminatlarla yüz yüze kalırız. Açacaksak arkasında durmamız lazım, tüm çalışmalarımızı yaparak.

Çalışanların eylemlerinde haklı olduğunu da söyleyen Ataoğlu, tek dertlerinin ekonomiye el uzatmak olduğunu ve bunun da tek yolunun turizmden geçtiğini kaydetti.

Kaynak: ses Kıbrıs

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here