Kıbrıs Haber Ajansı (CNA)’nın haberine göre, bugün Brüksel’de başlayan Dış İlişkiler Konseyi (FAC) öncesi basına açıklamalarda bunan üst düzey bir AB yetkilisi, ilgili bir soruya karşılık “AB, Cenevre’de, aynen Crans Montana’da bulunduğu statüde (gözlemci) yer alacak. Bu çok açıktır” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin son zamanlarda yüksek perdeden dillendirdiği ve AB’nin yapılacak konferansta yer almasının uygun olmadığı görüşüne karşılık açıklamalarda bulunan AB yetkilisi “Kıbrıs sorunu en zor diplomatik problemlerden birisidir. Ancak çözüm nasıl olursa olsun, AB içinde bulunan bir adada olacağından, bunun doğal ve mantıklı sonucu olarak, AB müktesebatı gereği, biz de orada olacağız” diye konuştu.

Öte yandan FAC toplantısı hakkında da bilgi veren AB yetkilisi, Türkiye’nin toplantılarda önemli bir başlık teşkil ettiğini belirterek “bu konuda konsey üyeleri arasında her zamankinden daha güçlü bir birliktelik var” ifadelerini kullanması ise dikkat çekti. Türkiye ile ilgili bir çok durumu gözlemlediklerini belirten yetkili, Doğu Akdeniz’de olumlu gelişmeler tespit ettiklerini belirtirken, özellikle insan hakları ihlalleri ve hukuk devleti olma noktalarında problemler olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin FAC toplantılarına katılıp, AB yetkilileri ile görüşmeler yapacağını da belirten yetkili, Yüksek Komiser Josep Borell’in hazırladığı Türkiye raporunun da gündemde olduğunu söyledi.

Bu arada aynı yetkili açıklamalarında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hem Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel hem de AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Leyen ile yarın birer video konferans görüşme yapacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here