AB Liderler Zirvesi’nin ilk gün oturumu ardından kabul edilen sonuç bildirgesinde , Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri “yasa dışı” olarak nitelendirilerek, bu faaliyetlerden duyulan endişe de kaydedildi.
Türkiye’nin söz konusu faaliyetlerinin AB-Türkiye ilişkilerini olumsuz etkilediği belirtilen bildirgede, Türkiye’ye “Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) egemenlik haklarına saygı duyması” çağrısında bulunuldu.
Bildirgede, süreci yakından izleyecek olan AB Konseyi’nin, komisyona “gecikmesizin uygun tedbirlerin alınması için seçenekler sunma” davetinde bulunacağı vurgulandı.
Öte yandan, Türkiye, AB’nin iddialarına geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile sert tepki göstermişti.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “AB’nin bu taraflı ve gerçeklerden kopuk tavrını değiştirmeye davet ediyoruz. Türkiye bütün çevre denizlerinde olduğu gibi Ege ve Doğu Akdeniz’de de barış ve istikrardan yana olagelmiştir. Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin meşru hakları ve çıkarları hilafına adım atanlar, Doğu Akdeniz’de en uzun kıyı şeridine sahip olan Türkiye’yi bölgede yok saymaya kalkışanlar, bu amaçlarına asla ulaşamayacaklar.” ifadelerine yer verilmişti.
Ayrıca, Libya’da barışın ve uzun süreli istikrarın AB için ortak öncelik olduğuna değinilen metinde, AB’nin Libya’da Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde kapsayıcı siyasi çağrısı yinelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here