Afganistan’daki köktendinci Taliban grubu ile savaş başlatarak bütün dünyanın desteğini adeta “mecburi” hale getiren Amerika Birleşik Devletleri ile Taliban temsilcileri arasındaki görüşmelerde sona yaklaşıldı. ABD’nin Taliban’la olası barış anlaşması yaklaşırken, Donald Trump’ın Taliban’la kumar oynadığı endişesi ise hem ABD‘de hem de Afganistan‘da giderek büyüyor.

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile Taliban yetkilileri arasında 9. barış görüşmesi Katar’da sürerken, görüşmelerin ayrıntıları açıklanmıyor. Bu durum, bilhassa Afganistan’da endişeleri, daha yaygın hale getirdi. Afgan politikacıları ve vatandaşları, ABD-Taliban arasında Pakistan’la koordinasyon içinde yapılan barış anlaşması konusunda endişe duyuyor.

Öte yandan, bazı Amerikalı uzmanlar ve yetkililer, Trump’ın ABD askerlerini geri çekme ve Taliban’la barış anlaşması kararı konusunda uyarılarda bulunuyor.

Taliban ise, ABD birliklerinin Afganistan’dan tamamen geri çekilmesini önkoşul sayarak, barışı 18 yıl süren savaşta stratejik bir zafer olarak görmek ve Kabil’e muzaffer olarak girmek istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here