ABD’de 10 yıllık devlet tahvillerinin faizinin 2 yıllıkların altına düşmesi ve 30 yıllık tahvillerin faizinin de rekor seviyede gerilemesinin ardından Dow Jones endeksi 800 puan düştü. Yaklaşık yüzde 3.1’le bu yılın en büyük kaybını yaşayan Dow Jones’u yüzde 3’le Nasdaq (COMP) ve yüzde 2.9’la S&P 500 (SPX) takip etti. Çarşamba, ABD hisseleri için 2019’un en kötü günü oldu.

CNN Business’ın ‘Fear and Greed’ (Korku ve Hırs) Endeksi yatırımcıların yüksek korku içinde olduğunu gösterirken; piyasalardaki korkunun derecesini ölçen VIX volatilite endeksi de yüzde 27’ye çıktı.

Peki, ABD yönetiminin Çin’e getirdiği yüzde 10’luk ilave gümrük vergisi uygulamasını, bazı bilişim-teknoloji ürünleri için 15 Aralık tarihine kadar ertelediğini açıklamasına rağmen ABD piyasalarındaki düşüşün arkasında neler var?

ABD’de çarşamba sabahı 2007’den beri ilk kez 10 yıllık devlet tahvillerinin faizi 2 yıllıkların altına indi. 30 yıllık devlet tahvillerinin faizi de tarihteki en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 2.03 oldu.

İNGİLTERE’DE

ABD’yle aynı gün Britanya’da da 2 yıllık devlet tahvillerinin faizinin 10 yıllık üzerine çıkması, piyasalardaki resesyon tedirginliğini daha da artırdı. Refinitiv verilerine göre, Britanya’da 2008 Ağustos’undan bu yana ilk kez 10 yıllık tahvillerin faizi 2 yıllıkların altında kaldı.

ÇİN’DE ÜRETİM DÜŞTÜ

Dünyanın en büyük ekonomisi Çin’de sanayi üretimi büyümesi Temmuz ayında 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. Temmuz ayında sanayi üretimi büyümesi yıllık yüzde 4.8’le bir önceki aya göre yüzde 6.3 zayıfladı. Perakende satışlar yüzde 7.6 artarak beklentilerin altında kalırken, aynı zamanda Nisan ayından bu yana en zayıf ivmesini kaydetti. 

ALMANYA KÜÇÜLDÜ

Almanya ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 daraldı. Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) verilerine göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH), bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 azaldı. Beklenti ekonominin yüzde 0,2 daralmaydı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here