YAVUZ SONDAJ GEMISI ILE TCG BARBAROS FIRKATEYNI'NIN DOGU AKDENIZ'E DOGRU ILERLEYISI DEVAM EDIYOR. ANKARA (DHA)

Rutin basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, AB Konseyinin Haziran ayında yaptığı görevlendirme doğrultusunda AB Komisyonu ve Dış İlişkiler Servisi olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetlerine karşı tedbirler içeren seçeneklerini AB Konseyine sunduklarını belirtti.

Kocijancic, bu noktadan sonra süreci AB Konseyi’nin ilerleteceğini vurguladı..

AB yakın geçmişte Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına ilişkin faaliyetlerinin yasa dışı olduğunu iddia ederek bazı tedbirler alacağını açıklamıştı.

Basına sızan taslak belgeye göre kısıtlayıcı tedbirler arasında Türkiye’ye sağlanan AB fonlarında kesinti yapılması, Avrupa Yatırım Bankasının Türkiye’deki kredi faaliyetlerinin gözden geçirilmesi, Türkiye-AB arasında devam eden havacılık anlaşması müzakerelerinin askıya alınması, ekonomi, enerji, ulaştırma ve tarım gibi alanlarda bakanlar seviyesinde toplantıların yapılmaması, hidrokarbon arama çalışmalarının devamında ise daha fazla yaptırım uygulanması gibi seçenekler bulunuyor..

AB üyesi ülke temsilcileri söz konusu belge üzerinde müzakere etmeyi sürdürüyor.

Nihai metnin olası değişikliklerle beraber 15 Temmuz’da düzenlenecek AB Dışişleri Konseyi toplantısında onaylanması öngörülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here