AB gündemindeki önemli ekonomik konuların üst düzey panelistlerin katılımıyla irdelendiği Brüksel Ekonomik Forumu 18 Haziran tarihinde gerçekleştirildi. AB’de ve dünyada, populizm, milliyetçilik ve korumacılığın artmakta olduğu bir dönemde AB’nin global düzendeki rolü, ekonomik ve sosyal eşitsizliğin giderilmesi için atılması gereken adımlar, ayrıca iklim değişikliği ile mücadele konuları değişik panellerde istişare edildi.

Konferansta, AB’nin, uluslararası ekonomik sistemi refahın daha adil paylaşımını sağlayacak şekilde reforme edilmesinde önemli rol oynayabileceği ve bunun için öncelikle “evin içine çeki düzen vermesi gerektiği” belirtildi. Bu çerçevede, tek pazarın tamamlanması, daha adil bir vergilendirme sisteminin kabul edilmesi, sosyal koruma ve istihdam yaratılması ile çevreye duyarlı ekonomik gelir eşitsizliğinin azaltılacağı politikaların benimsenmesi gerektiği ifade edildi. Özellikle yapay zeka karşısında doğru eğitim politiklarının uygulanmaya konması, ayrıca geleceğin işlerine uygun yetenekleri geliştirmeye teşvik edecek eğitim ve öğrenim sağlanmasının önemine vurgu yapıldı.

AB genelinde temel gelir politikasının uygulamaya konulmasının irdelendiği bölümde, bir taraf, bunun gelir eşitsizliği, güvensizlik, borç, stres, robotlar ve tüm bunların yaratacağı sosyal, ekonomik ve siyasi olumsuzluklara çare olacağını savunurken diğer taraf, bunun kulağa hoş gelse de uygulanması mümkün bir politika olmayacağı ayrıca bunun insanları tembelliğe iteceği, potansiyellerini kullanmamaya teşvik edeceğini belirtmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here