Ulusal Birlik Partisi-Halkın Partisi hükümeti kurulalı tam 100 gün oldu. Koalisyon liderleri bugün bir değerlendirme yapacaklar. Bu değerlendirmede herhalde iki ana konu üzerinde durmaları gerekiyor. Birincisi Kıbrıs sorunu olursa ikincisi mutlaka devlet çarklarının dönmesi için gerekli olan mali kaynak olmalıdır…

Hükümet ortaklarının Kıbrıs sorunu konusunda bir “sorunları” yok! Bu konuda “tam bir uyum içinde” çalışıyorlar. Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile uyumlu oldukları konusunda kuşku duyulmuyor. Müzakereler, Kapalı Maraş ve doğal gaz aramaları gibi temel konularda hiçbir farklılıkları görünmüyor. Cumhurbaşkanı Akıncı ile olan farklılıkları ise yollarına birlikte devam etmeleri için bir engel değil, tam tersine bir neden oluşturuyor.

Ama mali kaynak sorununu bir türlü çözemediler. Türkiye ile uyumlu davranarak bu sorunu aşabilecekleri beklentisi gerçekleşmedi; Türkiye’den KKTC’ye kaynak akışı bir türlü sağlanamadı. Zaten imzalanmış bulunan protokol ile sağlanması öngörülen 750 milyon TL’nin hiçbir şeye yetmeyeceği de gün gibi ortada.

Bu durumda hükümetin bundan sonraki yaşamını bu kaynak sorununun belirleyeceğini söylemek gerekiyor. Bugünkü değerlendirmede bu konuda neler söylenecek merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here